Miksi osallistua?

Kuinka tietosuojavaatimuksia toteutetaan tietojärjestelmissä? Mitä tietojärjestelmissä tulee huomioida tietosuojan näkökulmasta?

Teknisen tietosuojan perusteet -webinaarisarjassa käydään läpi, millaisia tietoteknisiä ratkaisuja henkilötietojen lainmukainen käsittely edellyttää. Koulutuksessa perehdyt henkilötietojen teknisen turvaamisen perusteisiin ja keskeisiin välineisiin.


Webinaarisarja koostuu kahdesta osasta:

  • 11.5. Teknisen tietosuojan perusteet, osa 1.

  • 25.5. Teknisen tietosuojan perusteet, osa 2.

Koulutuksen aiheina ovat muun muassa:

  • Käyttäjänhallinta

  • Tietoinventaario

  • Tietosuojavaatimusten huomiointi osana järjestelmän suunnittelua

  • Sisäänrakennettu ja oletusarvoinen tietosuoja teknisen tietosuojan näkökulmasta

  • Lokienhallinta

  • Tietojen poistaminen



Lisää alan kiinnostavimpia koulutuksia täältä

Ilmoittaudu

30.4. mennessä

Ennakkokysely

Esitä mieltä askarruttavat kysymyksesi kouluttajalle etukäteen

Hyvä koulutus, kaikki tietosuojavastaavat eivät ole näiden asioiden kanssa tekemisissä.
Oman työni kannalta erittäin ajankohtainen ja hyödyllinen koulutus.
Hyvä, käytännönläheinen lähestymistapa arkielämän esimerkein. Pysyi hienosti kärryillä koko koulutuksen ajan ja siitä oikeasti tarttui paljon hyödyllistä myös omaan työhön.
Erittäin hyvä esitys, eteni sopivasti ja tehtävät aktivoivat.

Ohjelma

Kenelle?

Teknisen tietosuojan perusteet  -webinaarisarja on suunniteltu tietosuojavastaaville ja muille tietosuoja-asiantuntijoille, jotka haluavat vahvistaa osaamistaan tietojärjestelmien tietosuojasta.
 

Hinnat

Hinta on 350 € + voimassaoleva alv / hlö

Jos organisaatiostanne osallistuu  4 henkilöä tai enemmän, hinnoittelu on seuraavan portaikon mukainen:

4–10 hlöä, hinta yhteensä 1400 € + alv
11–20 hlöä, hinta yhteensä 2200 € + alv
21–30 hlöä, hinta yhteensä 2600 €  + alv
31–40 hlöä, hinta yhteensä 3500 €  + alv
41–50 hlöä, hinta yhteensä 4000 € + alv
51–60 hlöä, hinta yhteensä 4500 € + alv
61-70 hlöä hinta yhteensä 5000 € + alv
71-100 hlöä hinta yhteensä 5200 € + alv
101 tai enemmän, hinta yhteensä 5500 € + alv

Hinta sisältää opetuksen ja sähköisen materiaalin. Hintaan lisätään laskutuslisä (5 € + alv).

Ilmoittautumisen peruminen:
Voit perua osallistumisesi maksutta 26.4.2025 saakka. Tämän jälkeen tehdyistä peruutuksista veloitamme 50 % osallistumismaksusta. Jos peruutusta ei tehdä ollenkaan, laskutamme koko osallistumismaksun. Mikäli olet estynyt osallistumaan, voit ilmoittaa toisen osallistujan organisaatiostasi tilallesi.

 

Asiantuntijat

Sallinen, Juha

GDPR Tech
Konsultti

Juha toimii GDPR Tech -yhtiössä tietosuojan konsulttina ja kouluttajana. Työtehtävissä hän on ollut pienestä koulutusyhtiöstä suuriin monikansallisiin jätteihin kuten HP, Unisys, Wipro ja Tieto. Käytännönläheiset työpajat, konsultointi ja tiedonhallinta ovat hänen jokapäiväistä työtään.
 

Sijainti

FCG Teams

Yhteystiedot

Eskelin
Ellen
Koulutussuunnittelija
Ellen.Eskelin@fcg.fi
+358440383181
Kuosa
Sanna
Koulutuskoordinaattrori
Sanna.Kuosa@fcg.fi
+358 41 732 1401