

Mitä ovat pilvipalvelut ja millaisia pilvipalveluja ja -ympäristöjä on olemassa? Miten ne eroavat toisistaan? Miten lainsäädäntö ja viranomaisten linjaukset ohjaavat pilvipalveluiden käyttöä? Miten henkilötiedot tulee huomioida pilvipalveluita käyttöön otettaessa?
Koulutuksessa perehdytään pilvipalveluihin peruskäsitteistä alkaen. Erityisesti suurennuslasin alla ovat pilvipalveluiden tietoturva ja tietosuoja. Palveluiden käyttämistä tarkastellaan tässä koulutuksessa julkisen sektorin näkökulmasta.
Tervetuloa mukaan!
Ilmoittauduthan 5.6. mennessä.
Ohjelma
12.50 Linjat avataan
13.00 Koulutuksen avaus
Koulutusvastaava Lasse Paukkonen, Finnish Consulting Group Oy
Katsaus pilven tietoturvallisuuden ja tietosuojan haasteisiin ja hyötyihin
- Pilviteknologian yleiset periaatteet, hyödyt ja haasteet
- Pilven tietoturvallisuus - riittääkö, että palveluntarjoaja huolehtii siitä?
- Pilven tietosuojaan liittyvät haasteet ja huomioitavat erityispiirteet
Compliance Specialist Samu Ahvenjärvi, Wolt
15.30 Cirrus-hanke
- Hankkeesta yleisesti
- Hankkeen tilanne
- Julkisen sektorin tietosuojan haasteet globaalien julkisten pilvipalveluiden käytössä
- Globaalien (US) julkisten pilvipalveluiden toimittajien haasteet tarjota pilvipalveluita tietosuojan vaatimustenmukaisesti.
- Mitä julkinen sektori voi tehdä?
Hankepäällikkö Anssi Virtanen, DigiFinland Oy
16.00 Koulutuksen päätös
Koulutuksen aikana pidetään 1-2 lyhyttä taukoa.
Muutokset ohjelmaan mahdollisia.
Asiantuntijat
Hinnat
Hinta on 230 € + alv 24 % /hlö
Jos organisaatiostanne osallistuu 4 henkilöä tai enemmän, hinnoittelu on seuraavan portaikon mukainen:
4–10 hlöä, hinta yhteensä 920 € + alv
11–20 hlöä, hinta yhteensä 1500 € + alv
21–30 hlöä, hinta yhteensä 1900 € + alv
31–40 hlöä, hinta yhteensä 2300 € + alv
41–50 hlöä, hinta yhteensä 2500 € + alv
51–60 hlöä, hinta yhteensä 2700 € + alv
61-70 hlöä hinta yhteensä 2900 € + alv
71-100 hlöä hinta yhteensä 3200 € + alv
101 tai enemmän, hinta yhteensä 4000 € + alv
Hinta sisältää opetuksen ja sähköisen materiaalin. Hintaan lisätään laskutuslisä (5 € + alv).
Ilmoittautumisen peruutus
Voit perua osallistumisesi maksutta 29.5.2023 saakka. Veloitamme tämän jälkeen tehdyistä peruutuksista 50 % osallistumismaksusta. Jos peruutusta ei tehdä ollenkaan, laskutamme koko osallistumismaksun. Mikäli olet estynyt osallistumaan, voit ilmoittaa toisen osallistujan organisaatiostasi tilallesi.
Sijainti
FCG Zoom
Kenelle
Koulutus sopii julkisella sektorilla toimiville asiantuntijoille, jotka tarvitsevat perustiedot pilvipalveluista, ja tarkastelevat niitä työssään erityisesti tietosuojan ja -turvan näkökulmasta.