Miksi osallistua?
Hankintalain muutokset eivät jää paperille, vaan ne vaikuttavat suoraan siihen, miten organisaatiosi voi jatkossa tehdä hankintoja. Erityisesti sidosyksikköhankintoihin tullut uusi 10 prosentin vähimmäisomistusvaatimus, jonka soveltaminen alkaa 1.7.2027.
Siirtymäajat ovat tiukat: uusia määräaikaisia sopimuksia sidosyksikön kanssa voi tehdä enää 30.9.2026 asti, ja olemassa olevat sopimukset on pääsääntöisesti irtisanottava 30.6.2027 mennessä. Monessa organisaatiossa tämä tarkoittaa käytännössä kilpailutusaaltoa, johon on syytä varautua jo nyt.
Organisaatio hyötyy koulutuksesta konkreettisesti: kun hankinta-asiantuntijat ja johto ymmärtävät muutosten sisällön ja aikataulut, voidaan toimenpiteet priorisoida oikein eikä kalliita virheitä synny kiireessä. Lainmukainen toiminta on myös organisaation maineen ja riskienhallinnan kannalta keskeistä.
Yksilönä saat koulutuksesta selkeän käsityksen siitä, mitä laki sinulta ja organisaatioltasi edellyttää, ja mihin pitää tarttua ensin.
Webinaarista tehdään tallenne, joka on koulutukseen ilmoittautuneiden katsottavissa 14 päivän ajan.
Koulutuksen jälkeen:
tiedät, mitä hankintalain muutokset konkreettisesti tarkoittavat oman organisaatiosi kannalta
ymmärrät sidosyksikköhankintojen uudet edellytykset ja siirtymäaikataulut
tiedät, mitä sopimuksia pitää irtisanoa ja milloin
tunnet uudet osiin jakamisen velvoitteet ja niiden vaikutukset kilpailutuksiin
osaat soveltaa uusia poissulkemisperusteita ja jälki-ilmoitusvelvollisuutta
pystyt arvioimaan organisaatiosi toimenpiteet ja priorisoimaan ne oikein
Kaipaatteko räätälöityä koulutusta koko tiimille? Toteutamme tästä teemasta myös organisaatiokohtaisia tilauskoulutuksia. Räätälöimme sisällön täysin teidän tarpeisiinne ja yhdistämme sen omiin sisäisiin ohjeisiinne ja prosesseihinne. Kysy lisää ja pyydä tarjous: tua.rope@fcg.fi.